تبلیغات
خبرگزاری ماه نیوز - ماشای جام جهانی 2010 با 14 میلیون!

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

  ← وضعیت بازدید کننده

   

 

ماشای جام جهانی 2010 با 14 میلیون!

بازی‌های جام‌ جهانی و المپیك همواره بازار داغی برای آژانس‌های گردشگری و كشورهای برگزاركننده‌ی این مسابقات هستند و همه تلاش می‌كنند، این گوی سبقت را از یكدیگر بربایند. این بازی‌ها ناخودآگاه فرصتی را برای حضور افراد غیركارشناس و سودجو فراهم می‌كند و نبود نظارت، مرجع پاسخ‌گو و متولی، نابسامانی‌های این جریان را بیش‌تر هم می‌كند. البته به‌نظر می رسد، امسال به‌دلیل این‌كه ایران در جام جهانی 2010 میلادی حضور ندارد، برای برگزاری تورهای تماشای این بازی‌ها كم‌تر علاقه‌مندی نشان داده شده است.
به گزارش ماه نیوز به نقل از ایسنا، بسیاری از آژانس‌های ایرانی در دو جام جهانی پیش به واسطه‌ی حضوری كه تیم فوتبال ایران داشت، به برگزاری تورهای تماشا و حتا دریافت حق انحصار بلیت این بازی‌ها و مراسم افتتاحیه و اختتامیه‌ی آن اقدام كردند كه البته این جریان بی‌حاشیه هم نبود؛ ولی امسال دیگر خبری از آن تورهای تماشا و حق انحصار بلیت‌ها نیست و آژانس‌های معدودی تورهای جام جهانی 2010 را به مقصد آفریقای جنوبی برگزار می‌كنند.
آفریقای جنوبی از مدت‌ها پیش درحال آماده كردن كشورش برای برگزاری مسابقات جام جهانی و جذب صدها هزار گردشگر و هوادار فوتبال از سراسر جهان است. بر این اساس، دولت این كشور به پاك‌سازی سواحل این كشور، بویژه سواحل شهرهای محل برگزاری مسابقات جام جهانی پرداخته است تا چهره‌ی جدیدی را از جاذبه‌های گردشگری آفریقای جنوبی در معرض دید جهانیان قرار دهد.
پیش‌بینی شده است، شمار زیادی از گردشگران آفریقای جنوبی به شهر «كیپ تاون» كه میزبان تعداد زیادی از مسابقات مهم جام جهانی فوتبال از جمله یكی از مسابقات مرحله‌ی نیمه‌نهایی است، سفر كنند.
اما تورهای تماشای جام جهانی درحالی از ایران به آفریقای جنوبی می‌روند كه پرواز مستقیمی بین دو كشور وجود ندارد و پرواز به این مقصد از طریق دبی به ژوهانسبورگ انجام و قیمت بلیت آن حدود سه‌میلیون تومان می‌شود.

براساس اعلام آژانس‌هایی كه این تورها را برای جام جهانی 2010 برپا می‌كنند، قیمت این تورها متغیر از 6 تا 14میلیون تومان است. آژانس‌های ایرانی دلیل این گرانی را افزایش قیمت هتل‌ها، بلیت مسابقات و پرواز اعلام كرده‌اند. البته باید هزینه‌ی مراسم افتتاحیه، اختتامیه و بازی‌های نیمه‌نهایی و نهایی را در این قیمت محاسبه كرد.

با این حال و براساس گفته‌ی آژانس‌داران برگزاركننده‌ی تورهای جام جهانی، به‌نظر می‌رسد ایرانی‌ها این‌بار برای تماشای بازی‌های جام‌جهانی 2010 هیجان كم‌تری دارند، چون تیم ملی را برای تشویق ندارند. حتا آژانس‌ها هم چندان علاقه‌ای برای راه‌اندازی این تورها ندارند، چون به دردسرش نمی‌ارزد.

بسیاری از آژانس‌ها به‌خاطر دردسرهای این تورها، مسافران خاص و جوان آن‌كه گاهی اهل درگیری هم هستند، شلوغی كشور برگزاركننده و پیدا نشدن هتل‌های مناسب و گرانی قیمت‌ها، ترجیح می‌دهند چندان خود را درگیر تورهای تماشای مسابقات ورزشی نكنند و اگر تجربه‌ای داشته‌اند، به همان بسنده كنند.

اكبر غمخوار، به‌عنوان مدیر دفتر خدمات مسافرتی كه به راه‌اندازی این تورها اقدام كرده است، به خبرنگار بخش گردشگری ایسنا گفت: چون تیم فوتبال ایران در این جام نیست، سفر به آفریقای جنوبی هم برای مردم چندان جاذبه‌ای ندارد و استقبال نسبت به گذشته خیلی كم‌تر است. آژانس‌ها هم برای راه‌اندازی این تورها كم‌تر علاقه نشان داد‌ه‌اند.

او سخنانش را این‌طور ادامه داد: ما هم برگزاری این تورها را جدی‌ نگرفته‌ایم. علاوه بر این، افراد زیادی هم برای ثبت نام در این تورها مراجعه نمی‌كنند و اگر كسی باشد، این كار را انجام می‌دهیم.

حدود پنج‌سال پیش، قبل از آن‌كه كمیته‌ی گردشگری ورزش در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به‌صورت رسمی تشكیل شود، برخی آژانس‌ها تصمیم گرفتند به بهانه‌ی مسابقات بین‌المللی كه متقاضیان زیادی در ایران دارد، تورهای تماشا و حتا تشكلی به این نام راه‌اندازی كنند كه حاصل این تصمیم، راه‌اندازی تور‌های تماشا و اعزام گروهی از علاقه‌مندان فوتبال به جام‌جهانی 2006 میلادی بود.

این اتفاق در زمان برپایی المپیك پكن هم تكرار شد و در این بین، برخی آژانس‌ها كه فعالیت‌های ورزشی داشتند، این تورها را به بهانه‌های مختلف ورزشی راه‌اندازی كردند كه البته هیچ‌یك بی‌حاشیه نبود.

سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و كمیته‌ی گردشگری ورزش كه اكنون دیگر مسؤول پاسخ‌گوی مشخصی ندارد، به‌عنوان متولی قرار بود به این تورها نظام دهند؛ اما این اتفاق هیچ‌گاه رخ نداد. البته قرار نبود این كمیته، تورهای ورزشی را برگزار كند و آژانس‌ها نیز چنین توقعی نداشتند، بلكه سامان‌دهی تورهای ورزشی به بهانه‌های مسابقات بین‌المللی و جلوگیری از سوءاستفاده‌ها، موضوعی است كه در چنین شرایطی وجود متولی را ضروری می‌كند.

زمان و تاریخ

 

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : S.H.E

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان